ZMĚNIT MÍSTO

Na Vanuatu proudí po bouři pomoc, zjišťují se škody

17.03.2015

Port Vila/Praha (ČTK) - Na tichomořské souostroví Vanuatu, které o víkendu ničivě zasáhla mohutná tropická bouře Pam, dál proudí humanitární pomoc, úřady ale stále neznají přesný rozsah škod. Nic bližšího se zatím neví ani o osudu desetitisíců lidí, kteří žijí na odlehlých ostrovech, s nimiž stále není žádné spojení. Do země se dnes z Japonska vrací prezident Baldwin Lonsdale, podle něhož zásah živlu znamenal pro malý stát obrovskou ránu. V oblasti již není pohřešován žádný český občan, sdělilo dnes ČTK ministerstvo zahraničí.

Podle nejnovější bilance, kterou zveřejnila OSN, zahynulo při řádění živlu nejméně 24 lidí, z toho 11 na ostrově Tafea, osm na ostrově Efaté a pět na ostrově Tanna.

Na letišti v metropoli Port Vila dnes přistálo dalších několik letadel z Austrálie a Nového Zélandu s nákladem potravin, pitné vody, stanů nebo léků. V hlavním městě bouře zničila 90 procent budov, potvrzených obětí je zatím deset. Podle humanitární organizace Oxfam je ale pravděpodobné, že počet mrtvých poroste. Některé menší ostrovy, které nemají ani evakuační centra, totiž bouře zasáhla plnou silou a prakticky veškerou zástavbu srovnala se zemí.

České úřady neměly do neděle kontakt s jedním českým občanem na Vanuatu. "Mezitím ho ale navázaly, a vědí tak o všech českých občanech, kteří se v oblasti nacházejí," řekl dnes ČTK David Frous z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí.
Prezident Lonsdale připustil, že Vanuatu se bude z následků bouře vzpamatovávat dlouho. "Potom, co jsme dosáhli takového rozvoje, je to všechno pryč," řekl. Podle něj ke katastrofě přispěly i globální změny klimatu.

Lonsdale zároveň vyzval mezinárodní společenství k rychlému poskytnutí pomoci. Humanitární organizace uvedly, že kromě jídla, léků a stanů je potřeba zejména pitná voda. "Hrozí malárie a horečka dengue, průjmy a zvracení," řekla agentuře AP australská zdravotnice žijící na Vanuatu Charlotte Gillanová.

Podle humanitárních skupin patří podmínky na Vanuatu k nejnáročnějším, jakým kdy musely čelit. Záchranáři v terénu varují, že neexistuje způsob, jak dostat zoufale potřebnou pomoc na 80 ostrovů, z nichž se souostroví Vanuatu skládá. Podle nich může trvat několik dnů, než se jim podaří dostat do odlehlejších vesnic.

Podle ředitele skupiny Save the Children na Vanuatu Toma Skirrowa jsou logistické podmínky ještě horší než po tajfunu Haiyan, který v listopadu 2013 zasáhl Filipíny. Tehdy zahynulo víc než 7350 lidí a tajfun zasáhl oblast o rozloze Portugalska. "Můžu vám říct, že tohle bude logisticky horší. Počty jsou sice nižší, ale percentuálně je populace zasažená mnohem hůř," řekl Skirrow agentuře AFP.

Mluvčí CARE International Tom Perry uvedl, že přiletět do hlavního města bylo "šokující". "Bylo srovnáno se zemí, všechna zeleň je v podstatě horizontální, jen stromy místy trčí jako zpřelámaná párátka. Je těžké najít dům, který nebyl poškozený," řekl australské rozhlasové a televizní stanici ABC. Rozsáhlé škody podle něj potvrdily také přelety nad dalšími ostrovy Vanuatu, kde žije asi 270.000 obyvatel.

"Je to frustrující. Pořád trčíme na malém kousku Port Vily, nedokážeme se ani dostat na sever ostrova Efaté, na kterém hlavní město leží, abychom zjistili, co se tam stalo," dodal. "Poslali jsme letadla k přeletům nad dalšími ostrovy a posádky potvrdily, co jsme tušili: Všechno je zničené, ale zatím nevíme, co se stalo s lidmi," řekl.

"Jsem si naprosto jistý, že tu bude nejméně 150.000 lidí podstatně postižených, s největší pravděpodobností bez střechy nad hlavou, a 75.000 z nich budou děti," dodal Perry.

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu