ZMĚNIT MÍSTO

Dopady klimatických změn na živočišnou populaci

24.01.2018

V poslední době se často v médiích dočteme o souvislosti mezi extrémními projevy počasí a „globálním oteplováním“. Jaký dopad mají změněné klimatické podmínky na živočichy, se k nám ale dostane už jen málo kdy. Za posledních pár let jsme byli svědky hned několika nepříjemných událostí.

V australském městečku Campbelltown bylo na počátku tohoto roku objeveno hned několik set těl mrtvých netopýrů. Tato oblast je známá hlavně díky výskytu velké kolonie tohoto druhu. Příčinou hromadného vymírání byly momentální vysoké teploty, které se pohybovaly kolem 47 stupňů Celsia. Na přehřátí reagovala hlavně mláďata, která těžce nesou teploty nad 35 stupňů. Když se teplota vyšplhala ke čtyřicítce, začali kolabovat i dospělí. Podobná situace se udála již před rokem, kdy zemřelo přes 2000 netopýrů. Podle sdělení Rady pro klima z roku 2014 budou vlny veder silnější, delší a častější, což pro místní populaci netopýrů znamená neblahé vyhlídky.

Květen 2015 upoutal náhlou smrtí asi 200 tisíc antilop, konkrétně druhu sajgy tatarské. Tato událost se stala v Kazachstánu a byla objasněna týmem mezinárodních vědců teprve nedávno. K podobnému masovému vymírání došlo i v letech 1981, 1988 a následně i v roce 2017. Vědci zjistili, že k tomuto zvláštnímu jevu přispělo hned několik faktorů, a to zvýšená vlhkost, teplota a přítomnost bakterie, která do té doby žila neškodně v mandlích antilop. Se zvýšením teploty a vlhkosti vzduchu došlo i k rozvoji hemoragické septikémie, která zdecimovala tento druh téměř na polovinu.

Austrálie se v posledních letech potýkala s přemnožením klokanů důsledkem deštivého počasí. V roce 2016 již zde žilo dvojnásobné množství oproti lidem. V roce 2010 čítala klokaní populace 27 milionů kusů, o šest let později jich bylo již 47 milionů. Tato situace se stala podle ekologů neúnosnou a reakcí na ni se stalo vybízení spoluobčanů ke zvýšené spotřebě klokaního masa. Místní se ale ke konzumaci jejich národního zvířete moc nemají, proto jim asi přišla na pomoc sama příroda. Nyní v Austrálii klokani vymírají po milionech. Příčinou těchto úmrtí je zatím neznámá nemoc.

Ani jeden z těchto případů není pozitivní. Je to ale zjevná ukázka toho, že i živočichové mají někdy problém s aklimatizací a pokud si v určitých situacích nevíme rady my lidé, natož zvířata, postará se o to sama příroda.

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu