ZMĚNIT MÍSTO

Vlna veder na Sibiři zapříčinila masivní požáry

29.06.2020

Na Sibiři už několik týdnů panují nezvykle vysoké teploty, díky tomu se zde šíří lesní požáry dříve než obvykle. Rekordně vysoká teplota byla zaznamenána před pár dny ve městě Verchojansk. Rtuť teploměru se zde vyšplhala na rekordních 38 stupňů Celsia. Takto vysoké teploty urychlují tání permafrostu a vznikají při nich ohromné lesní požáry.

Vlna veder sužovala Sibiř už v loňském roce a tehdy spálily masivní požáry takřka čtyři miliony hektarů lesa. V letošním roce zasáhly Sibiř extrémně vysoké teploty už v květnu a vědci se obávají, že by to mohlo mít dopad na klima v celé Evropě. Tání permafrostu navíc do ovzduší uvolňuje velké množství metanu, který patří mezi skleníkové plyny a dojde ještě k markantnějším změnám klimatu než je tomu doposud.

Tým vědců svolaný Organizací Spojených Národů se shoduje na tom, že pokud by došlo k masivnímu tání permafrostu v důsledku vysokých teplot a stále častějších požárů, mohlo by se do ovzduší do roku 2100 uvolnit až 240 miliard tun uhlíku. Permafrost se nachází v Rusku, Kanadě, Skandinávii a na Aljašce. Tání zmrzlé půdy zároveň zapříčiní i rozsáhlé škody na budovách a infrastruktuře.

Podle meteorologů se teploty na Arktidě zvyšují od roku 2016 dvakrát rychleji než v ostatních oblastech světa. Letošní květen byl zcela jistě historicky nejteplejším na severní polokouli. S vysokými teplotami souvisí požáry, které už letos spálily plochu o rozloze 21 tisíc kilometrů čtverečních, což je skoro o třetinu více než loni ve stejném období. Požáry se rychle šíří a hasičům se nedaří je zkrotit, protože se nachází v těžko dostupných oblastech.

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu