ZMĚNIT MÍSTO

Letní předpověď pro Evropu na rok 2022

19.05.2022

Jaké bude letošní letní počasí v Evropě? Přinášíme dlouhodobý výhled předpovědi počasí pro Evropu na letošní léto.

Obecně se očekává, že letošní léto bude na většině kontinentu teplejší než obvykle. To znamená především větší počet dní, kdy teplota přesáhne hranici 32 °C, než je dlouhodobý průměr.

Každá vlna nadnormálních teplot trvající pravděpodobně týden nebo dva, bude následována příchodem bouřek, kdy se teploty sníží s možností většího výskytu srážek. Budou však období, kdy bude horko velmi intenziví. Přesto jsou vyhlídky na srážky o něco lepší než ve srovnání s rokem 2021. Častěji by se měly bouřky a srážky objevovat v druhé polovině léta. Existují však obavy, aby velký výskyt bouří nepoškodil úrodu pšenice a kukuřice. Stejně tak letní počasí může ztížit pěstování zeleniny.

Letní vedra v severní Evropě a na Britských ostrovech nebudou tak intenzivní ve srovnání s jižní Evropou, ale ve střední Evropě je v nadcházejících měsících potřeba bedlivě sledovat předpověď počasí. Existuje hrozba silných bouří přicházejících z Francie do Polska, které se mohou přehnat i přes území České republiky. Přesto se však neočekává, že budou bouře tak časté a rozšířené jako minulá léta, ačkoliv stále mohou ohrozit životy a majetek lidí, pokud budou více intenzivní. V loňském létě tyto bouře způsobily záplavy v Belgii a Německu, kde odnášely celé budovy a zabily více něž 200 lidí.

V Česku přinese letní počasí komplikace převážně vodákům, kdy podle Českého hydrometeorologického ústavu je v českých řekách většinou jen 20 až 60 % dlouhodobého květnového průměru a také hladina podzemních vod v mělkých vrtech je na většině území silně podnormální.

Itálie v reakci na výpadek ruského plynu stanovila limit pro použití klimatizací, kdy nesmí být teplota nastavena níže než na 27 stupňů Celsia. Při nedodržení tohoto opatření hrozí pokuta 500 až 3000 Euro.

 

Zdroj: accuweather

 

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR


🌞 Počasí Slunečno.cz
m.SLUNECNO.CZ © 2010 - 2022 Evaluate Dynamics s.r.o.

Stáhnout aplikaci na Google Play