ZMĚNIT MÍSTO

Vrcholí mise DART - pokus o rozbití asteroidu

15.09.2022

Dva týdny zbývají do smělého pokusu NASA o rozbití asteroidu prostřednictvím vesmírné lodi, která má do asteroidu narazit. Tento test nastane letos dne 26. září a je známý jako DART (Double Asteroid Redirect Test). Smyslem tohoto pokusu je změna směru asteroidu a ověření, zda je možné odklonění asteroidu prostřednictvím současných technologií.

Jistě i Vy znáte různé katastrofické filmy nebo úvahy na téma, co by se stalo, kdyby do naší planety narazil asteroid. Podle vědců k tomu v minulosti při vzniku Země docházelo nesčetněkrát. Právě prostřednictvím srážek s asteroidy se utvářela současná podoba naší planety. Podle jedné z teorií je srážka s asteroidem příčinou výhynu dinosaurů.

Podle NASA je asteroid v součastnosti 32 milionů kilometrů vzdálený a letí rychlostí zhruba 6 a půl kilometrů za sekundu (4 miles). Za jeden den tak urazí něco přes 500 tisíc kilometrů. K hypotetické srážce se Zemí by mohlo dojít zhruba za 2 měsíce a 3 dny, kdy případnou srážku Země s asteroidem nelze nikdy spolehlivě vyloučit (přestože nás chrání Měsíc).

NASA bude celý proces srážky s asteroidem zaznamenávat prostřednictvím kamer a pořízené snímky zasílat na Zem. Asi 8 hodin před kolizí změní tým pro řízení raketoplánu ovládání kosmické lodi z manuálního na autopilota systému SMART Nav, když ho „poplácá po hlavě a řekne mu hodně štěstí“. Vše bude možné sledovat prostřednictvím živého přenosu na NASA TV.

Zdroj: newsweek

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR


🌞 Počasí Slunečno.cz
m.SLUNECNO.CZ © 2010 - Evaluate Dynamics s.r.o.