ZMĚNIT MÍSTO

Solární automobil v roce 2024 již za 150.000Kč

26.12.2022

Další technologická fantazie se stává skutečností! Brzy se začnou prodávat automobily poháněné výhradně ze solární energie. A díky své nízké ceně budou dostupné pro více lidí, než byly nové automobily dostupné doposud. Cena za nejmenší solární automobil je necelých 6.000 Euro.

Za veškerým tímto solární pokrokem v soukromé přepravě hledejte nizozemskou firmu Squad Mobility, která začíná s výrobou těchto revolučních vozítek na sluneční pohon, nazvaných pracovně Squad Solar City Car, za jedinečnou zaváděcí cenu 5.949 Euro. Jak samotné označení produktu napovídá, jedná se o plně elektrický automobil poháněný baterií dobíjenou solární energií ze Slunce.

Squad solar city car se začne nejprve prodávat ve Spojených státech, kde splňuje regulace pro Nízkorychlostní vozidla (Low Speed Vehicles). To v praxi znamená, že toto elektrické solární vozítko má omezenou rychlost na 40 km/hod (resp. 25 mph v U.S.). Pro pohyb ve městě je tato rychlost dostačující a netřeba zdůrazňovat, že jezdíte zcela zdarma, kdy veškerou energii do baterie čerpáte bezplatně ze Slunce.

Na střeše tohoto automobilu, které je řešené především prakticky se solidní bezpečnostní konstrukcí obepínající vozidlo, je umístěný solární panel. Tento solární panel je schopný poskytnout výkon až 250W, kterým se jinak zásobuje 6.4 kWh baterie. Touto baterií je poháněný duální motor, který dodává hybnou sílu 2 kW na každé zadní kolo zvlášť. Právě pohon zadních kol umožňuje vozidlo lépe ovládat a dle potřeby přesněji manévrovat než při pohonu přední nápravy, stejně jako je tomu zvykem u drtivé většiny sportovních nebo závodních automobilů. Inspiraci sportovními vozy lze spatřit i ve tříbodovém pásovém záchytném systému, které také nebývá standardem u běžných automobilů. Tyto bezpečnostní prvky jsou však pro cestující nezbytné. Přestože motory mají papírově menší výkon, dokáží díky celkové ultra-lehké konstrukci poskytnout řidičům s nižší vahou značně agresivní akceleraci. Ta je ale naštěstí omezena právě na zmíněných 40 kilometrů za hodinu.

Výrobce Squad Mobility udává, že běžný slunečný den v Nizozemí dokáže vozidlu poskytnou solární energii na ujetí vzdálenosti až 22 kilometrů. V takovém Las Vegas, kde slunce více svítí, to může být dojezd až 31 km. Podobný dojezd, byť o kousek nižší, lze po celodenním nabíjení na Slunci očekávat i při provozu v České republice. Nejlepší ale na tom celém je, že pro nabíjení baterie stačí prostě ponechat vozidlo postavené venku na silnici, kde na něj svítí Slunce. A o nic víc se dále nestaráte. Tak stejně se baterie dobíjí i při provozu vozidla, když s ním jezdíte po městě, kam jen potřebujete.

Samotné baterie, které jsou ve vozidle celkově dvě, umožňují při plném nabití dojezd až 100 kilometrů. A pokud zrovna venku Slunce nesvítí, můžete tyto baterie jednoduše vyjmout, snadno přenášet (viz obrázek) a dobíjet v každé 220V/230V zásuvce s redukcí na 110V, kterou není problém koupit běžně v elektro.

Robert Hoevers, jeden ze zakladatelů výrobce Squad Mobility, míní že v USA budou vozidla Squad Solar City Car určená převážně pro komunitní sdílení, kampusy, (mořská) letoviska, cestovní ruch, golfové areály, hotely a letoviska, zábavní parky a služby v centru města.

Jakmile budou vozidla Squad Solar City Car dostupná i pro Českou republiku, rádi je nabídneme k prodeji nebo zapůjčení pro všechny naše uživatele webové služby Počasí Slunečno. Z projektu solárních automobilů od Squad Mobility jsme nadšeni a velice si přejeme seznámit se s těmito solárními auty osobně a přinést pro Vás exkluzivní reportáž přímo od výrobce z Nizozemí. V prodeji budou ve Spojených státech od roku 2024. Máme se na co těšit!

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR


Vyzkoušejte vylepšené vyhledávání Google:


🌞 Počasí Slunečno.cz
m.SLUNECNO.CZ © 2010 - 2023 Evaluate Dynamics s.r.o.