ZMĚNIT MÍSTO

Jak postupovat při pádu na ledu

15.12.2023

Pády jsou v zimním období jedním z nejčastějších úrazů. Nejde jenom o pády na ledu, ale i o pády při úklidu v domácnosti. Mohou se stát každému, bez ohledu na věk, pohlaví či fyzickou kondici. Pokud dojde k pádu na ledu, je důležité postupovat rychle a správně. Cílem je poskytnout první pomoc a zabránit zhoršení zranění. Dále v článku naleznete několik zásad, jak postupovat při pádu na ledu a jak se pádům na ledu vyhnout.

1. Zhodnoťte situaci

Předtím, než začnete pomáhat, je důležité zhodnotit situaci. Ujistěte se, že je místo pádu bezpečné a že vám nehrozí nebezpečí. Pokud je to možné, zvedněte silný signál o pomoci, například voláním o pomoc nebo použitím výstražného světla.

2. Ověřte si vědomí

Pokud je postižený při vědomí, oslovte ho a zeptejte se ho, jak se cítí. Pokud je postižený v bezvědomí, zkontrolujte mu dýchání a tep. Pokud postižený nedýchá, začněte s resuscitací.

3. Zkontrolujte zranění

Pokud je postižený při vědomí, zkontrolujte mu možné zranění. Pokud je postižený v bezvědomí, zkontrolujte mu pouze zranění, která jsou viditelná. Pokud máte podezření na vážné zranění, například na poranění hlavy nebo páteře, nedotýkejte se postiženého a počkejte na příjezd záchranné služby. Po jakémkoliv pádu je lepší zůstat nehnutě ležet. Můžete ověřit hybnost prstů na všech končetinách. K poranění páteře může dojít i při pádu z malé výšky jako je pád z domácího žebříku při vánočním úklidu. V takovém případě zůstaňte raději nehnutě ležet a vyčkejte příjezdu záchranné služby. Pokud doma není nikdo, kdo by mohl sanitku zavolat, stále platí zůstat nějakou dobu nehnutě ležet.

4. Zavolejte záchrannou službu

Pokud se domníváte, že postižený má vážné zranění, zavolejte záchrannou službu na čísle 155.

5. Zajistěte místo pádu

Pokud je to možné, zajistěte místo pádu, aby nedošlo k dalšímu úrazu. Pokud postižený leží na ulici, umístěte k němu výstražný trojúhelník.

6. Poskytněte první pomoc

Pokud je to možné, poskytněte postiženému první pomoc. Pokud nemáte žádné zkušenosti s poskytováním první pomoci, počkejte na příjezd záchranné služby.

Další kroky

Pokud je postižený při vědomí, můžete ho doprovodit do nejbližší lékařské ordinace. Pokud je postižený v bezvědomí, počkejte na příjezd záchranné služby.

Uvědomění policie

V České republice není povinností oznamovat policii pád na ledě. Policii je třeba kontaktovat pouze v případě, že došlo k vážnému úrazu, například ke zlomenině, poranění hlavy nebo páteře. V takovém případě je třeba policii informovat o okolnostech nehody, aby mohla zahájit šetření a zjistit, kdo je za úraz odpovědný.

Pokud se jedná o lehký úraz, například o pohmožděninu nebo odřeninu, není třeba policii oznamovat. V takovém případě je třeba postiženému poskytnout první pomoc a v případě potřeby ho dopravit do lékařské ordinace.

Zde jsou některé situace, kdy je třeba policii při pádu na ledě kontaktovat:

- Pokud došlo k úrazu na pozemní komunikaci.
- Pokud došlo k úrazu na veřejném prostranství, například na chodníku nebo v parku.
- Pokud došlo k úrazu na pracovišti.
- Pokud došlo k úrazu v souvislosti s dopravní nehodou.
- Pokud se nejste jisti, zda je třeba policii kontaktovat, je vždy lepší to udělat. Policie vám poradí, jak postupovat.

V případě, že se rozhodnete policii oznamovat pád na ledě, je třeba uvést následující informace:

- Kdy a kde k nehodě došlo.
- Jak k nehodě došlo.
- Jaké jsou zranění postiženého.
- Jméno a kontaktní údaje postiženého.

Policie může v některých případech požadovat také další informace, například fotografie z místa nehody.

Prevence

Pády lze předcházet dodržováním následujících zásad:

- Choďte opatrně a pomalu.
- Vybírejte si rovný povrch.
- Pokud je to možné, používejte obuv s protiskluzovou podrážkou.
- Buďte připraveni na náhlé změny směru chůze.
- Pokud se přesto stane, že uklouznete a spadnete, snažte se zachovat klid a uvolnit se. Snažte se také zabránit tomu, abyste dopadli na hlavu.

Zde jsou některé další tipy, jak se vyhnout pádu na ledu:

- Noste obuv s protiskluzovou podrážkou.
- Vybírejte si rovný povrch.
- Buďte připraveni na náhlé změny směru chůze.
- Pokud je to možné, choďte po chodníku, který byl ošetřen proti uklouznutí.
- Pokud je to možné, vyhněte se chůzi po ledu v noci, kdy je vidění omezené.
- Pokud dojde k pádu na ledu, je důležité zůstat v klidu a postupovat podle výše uvedených kroků. Tím můžete pomoci zabránit zhoršení zranění a zajistit, aby postižený dostal co nejrychleji potřebnou pomoc.

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu