ZMĚNIT MÍSTO

Roviny klimatické změny a krize EU zemědělství

06.02.2024

Za poslední rok, co se účastním různých klimatickým konferencím a studuji nejnovějším věděckým poznatkům v této oblasti, bych se rád podělil o své dojmy, zvláště ve vztahu k tomu, co na těchto EU konferencích opakovaně vidím a co je realita EU světa.

Zjednodušeně lze klimatickou problematiku shrnout do 3 základních rovin s jejich přímým dopadem na člověka.


Rovina klimaticko-ekonomická

Při denní zimní průměrné teplotě -10 stupňů Celsia by výdaje na topení elektřinou nebo plynem byly v praxi zhruba 3x větší než jsou naše současné výdaje na topení. A to nikdo nechce. Už jenom vzhledem k tomu, že lidé často splácí zimní topení po celý rok. Takže na jedné straně se oteplovat chceme. V zimě.

Ačkoliv nebylo prokázán přímý vliv rádiových frekvencí na oteploví vzduchu (O2), je prokázáný vliv rádiových frekvencí na oteplování uhlíkových nanostruktur (což je i CO2). Vzhledem k tomu, že veškerý vzduch na planetě je již nyní v různé míře kontaminovaný CO2, tak při vzrůstajícím počtu rádiových frekvencí je redukovat man-made CO2 (= především průmyslové) naprosto nezbytné, jinak se tu všichni ugrilujeme. Na straně druhé je potřeba oteplování omezit. V létě.


Rovina sociálně-politická

Není tu pouze EU. Je tu také Africká unie a africký rybář. Právě dotazy od African Fisherman jsou na klimatických konferencích poměrně častou záležitostí. IT technologie EU kupříkladu umožňují africkým rybářům efektivnější rybolov a nižší redukci rybí populace. Poměrně často se na těchto konferencích objevují také zemědělci z jihovýchodní Asie. Protože i pro ně, pro zemědelce jihovýchodní Asie, poskytuje EU řešení pro efektivní zemědělství.

Je zvláště pikantní, že zatímco 1-2. února probíhá dvou denní workshop na téma ,,Monitorování použití zemědělské půdy", kde se mají zemědelci prakticky naučit jak používat satelitní systémy EUMETSAT a IT Copernicus k monitorování toho, jak mají obdělanou svoji zemědelskou půdu, tak zrovna tyto dva dny zemědělci v EU stávkují a požadují okamžité vyplacení dotací.

Bez dotací už to zemělství v EU asi nikdy nepůjde. Není divu, když evropský zemědělec technologicky zaostává před africkým rybářem. A raději jede s traktorem stávkovat, místo aby se naučil, jak monitorovat půdu, kterou za ty dotace od EU obdělává. Jestli to obdělává správně nebo špatně, to už je EU zemědělcům jedno. Záleží jim pouze na dotacích.


Rovina lokálně-technologická

Pro zajištění vlastní energetické spotřeby je potřeba především zvažovat lokální podmínky vzhledem k technologickému řešení, které chci aplikovat. Není to pouze o tom, zda v mojí lokalitě je více slunečných dnů nebo více fouká. Například tepelná čerpadla nejsou vhodná pro aplikaci ve skalnatém podloží, přestože je firmy dokáží vyvrtat i do skály. Mohou však v takovém případě způsobovat otřesy země i několik desítek metrů daleko. Možnou alternativou je nyní třeba i topení na dřevo se zásobníkem na celou zimu a automatickým dávkovačem dřevěného paliva do kotle. Je potřeba především zohledňovat lokální zdroje a prostředí instalace energetické technologie.

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu