Emise SO2 z Islandu se dostávají do Evropy
29.08.2024
Sopečná aktivita na islandském poloostrově Reykjanes je letos nezvykle vysoká. V pořadí již šestá erupce za poslední rok se odehrála 22. srpna a od té doby vysílá do vzduchu oblaka oxidu siřičitého, který se v nízké koncentraci dostává až do Evropy.
Fofografie: Pixabay
Oblaka oxidu siřičitého se do Evropy dostávají od konce minulého týdne postupně od západní Evropy. K erupci došlo v kráteru Sundhnúks na poloostrově Reykjanes na Islandu. Situace je pečlivě monitorovaná a v současné době se aktivita soustřeďuje na dvě oblasti severně od Stóra-Skógafell. Intenzita erupce se každým dnem snižuje.
Oblak oxidu siřičitého se následující den po erupci začal pohybovat přes severní Atlantik a 24. srpna dorazil do západní Evropy. Poté se začal odebírat na východ Evropy. Největší koncentrace oxidu siřičitého jsou na štěstí ve výškách od pěti do osmi kilometrů. Povrchová měření koncentrace oxidu siřičitého však odhalila, že k mírnému zvýšení došlo i na úrovni terénu.
Není však důvod k panice, protože naměřené hodnoty v ovzduší jsou pod doporučeným prahem stanoveným normami EU pro kvalitu ovzduší. Proto se neočekává, že by mraky oxidu siřičitého ze sopky na Islandu měly negativní dopady na zdraví.
Výzkumní pracovníci CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) pravidelně sledují obsah oxidu siřičitého v reálném čase prostřednictvím satelitních snímků mraků. Díky tomu jsou včas schopni vyhodnotit možné dopady na kvalitu ovzduší v oblastech po celém světě. Je jisté, že emise vyprodukované při nedávné erupci na Islandu nejsou dostatečně závažné, aby měly dopad na globální atmosférické procesy.
Zdroj: Copernicus/Editorial