Role metanu při změně klimatu
31.08.2024
Metan je druhým nejnebezpečnějším plynem, podílejícím se na ohřevu atmosféry hned po CO2. Zatímco CO2 vydrží ohřívat planetu po několik stovek let, metan se z atmosféry po dvanácti letech vytrácí. Účinek metanu je však až osmdesátkrát vyšší než u obdobného množství CO2. Dnes si jsou vědci už jisti, že přirozeně se vyskytující metan hraje významnou roli v ohřevu atmosféry.
Fotografie:Pixabay
Je nutné si uvědomit, že největší množství metanu je do atmosféry uvolňováno lidskou činností. Několik studií už potvrdilo, že nejvíce metanu se uvolňuje při produkci ropy a zemního plynu. Na průmysl připadá až 40 procent uvolněného skleníkového plynu. Celkově se díky lidské činnosti uvolní do atmosféry až 60 procent metanu.
Přibližně čtvrtina metanu se uvolní v potravinářské výrobě a zemědělství. Zároveň neustále dochází k přirozeným únikům metanu z půdy, mořského dna a bahenních sopek. Další metan se uvolní i při táni permafrostu nebo v mokřadech.
Je potřeba, aby byly omezeny zbytečné úniky metanu v průmyslu, donedávna tomu nebyla kladena potřebná pozornost a vina se svalovala na hospodářský dobytek. O nezvykle velkém množství uvolňování metanu za posledních několik set let svědčí i vzorky ledu z Grónska a Antarktidy, které obsahovaly vzduch z dob před průmyslovou revolucí. Vědci z Rochesterské Univerzity potvrdili, že ze vzorků je patrné, že v té době vzduch obsahoval jen minimum přirozeně se uvolňujícího metanu oproti současnosti.
Metan je plyn bez barvy i zápachu a je hlavní složkou zemního plynu. Je těžké přesně určit v jaké míře se metan podílí na globálním oteplování, ale vědci se domnívají, že až z třiceti procent od dob průmyslové revoluce.
Jedním z řešení, jak snížit uvolňování metanu do atmosféry by bylo legislativně donutit ropné a plynárenské společnosti, aby zajistily veškeré úniky. Díky tomu by podle Mezinárodní energetické agentury došlo ke snížení emisí metanu až o 75 procent. V praxi by se jednalo o to, že by společnosti musely provést instalaci nového zařízení a nahradit veškeré vadné, kde dochází ke zbytečným únikům.
Evropská unie v květnu tohoto roku konečně schválila několik nových nařízení, které donutí společnosti vyrábějící fosilní paliva měřit a hlásit úniky metanu. Ty pak budou muset být do patnácti pracovních dnů opraveny. Součásti nařízení je zákaz spalování a odvzdušňování. Nařízení však obsahují několik výjimek, kdy ke spalování dojít může. Jedná se však jen o případy, kdy není technicky možné zemní plyn opětovně vtlačit do země nebo jej přepravit jinam.
Zdroj:Indianexpress/Editorial