Velký bariérový útes ohrožují horka a bouře
19.11.2024
V současné době se potýká Velký bariérový útes s nejvyšším úhynem korálů za poslední roky. Mimořádně horké počasí a mnohé bouře se nechvalně podepsaly na korálech v severní části největší živé stavby na světě. Na některých částech útesu bylo nalezeno až 72 procent mrtvých korálů.
Fotografie:Pixabay
Podle Australského institutu pro námořní vědu způsobily dva cyklóny a záplavy hromadné bělení. Průzkum se týkal devatenácti útesů mezi Lizard Island a Cardwell od srpna do října a odhalil 72% úmrtnost na dvanácti útesech.
V jedné severní části útesu napříč sektorem Cooktown-Lizard Island, byla ztracena více než třetina tvrdého korálového pokryvu, což je největší pokles za 39 let monitorování. Vědci uvádí, že za dramatickým poklesem stojí především horké počasí a tropické cyklóny Jasper a Kirrily.
Data o stavu jižní části Velkého bariérového útesu vědci ještě shromažďují. Výsledky naznačují velkou zranitelnost útesu vůči bělícím událostem, jejich frekvence a intenzita v důsledku změny klimatu narůstá.
Velký bariérový útes se táhne 2300 kilometrů od severovýchodního pobřeží Austrálie a je považován za jedno z nejbohatších stanovišť na Zemi. Je domovem několika stovek korálů, 1600 druhů ryb, 133 druhů žraloků a rejnoků včetně třiceti druhů velryb a delfínů.
K bělení korálů dochází, když teplota vody stoupne a korál vypudí mikroskopické řasy známé jako zooxanthellae, aby přežily. Pokud vysokoté teploty přetrvávají delší dobu, dochází k úhynu korálů.
Letošní ročník je potvrzen jako páté hromadné bělení za posledních osm let. Nejvyšší úmrtnost letos utrpěl rychle rostoucí korál Acropora. Tento fakt posiluje potřebu Austrálie stát se uhlíkově neutrální co nejdřív. Plánuje se snížení emisí do roku 2035 alespoň o 90 procent pod úrovněmi z roku 2005. Richard Leck, vedoucí oceánů pro Světový fond na ochranu přírody uvedl, že se rychle blížíme k bodu zlomu. Velký bariérový útes se může uzdravit, ale jeho odolnost má své limity.