ZMĚNIT MÍSTO

Island: všechno kromě léta

18.01.2014

   Evropský kontinent je sice po Austrálii druhým nejmenším světadílem naší planety, zato je však se svými více než 700 000 000 obyvateli druhým nejhustěji zalidněným. Jedná se o poměrně členitý kontinent tvořený mnoha poloostrovy a ostrovy. Prochází jím téměř všechny klimatické pásy, od arktického až po subtropický. Břehy evropského kontinentu omývá Atlantický oceán, který také výrazně promlouvá do charakteru počasí, a to především díky Golfskému proudu. Zatímco na Britských ostrovech je celodenní mráz a sníh svátkem, na stejné zeměpisné šířce na druhé straně Atlantiku jsou naopak všední záležitostí, tedy v zimním období samozřejmě. Právě Atlantik letos promlouvá do projevu zimy, resp. převládající cyklonální situace v severozápadní Evropě, která se podílí na téměř nepřerušovaném jihozápadním proudění.

   Na rozdíl od protinožců, kde znají pouze jaro a léto (jak tvrdí samotní Australané), se v Evropě setkáte se všemi ročními obdobími, a to i na severu. Dobrým příkladem je minulý rok, kdy ve Skandinávii teploty i za polárním kruhem stoupaly k tropické třicítce, zatímco u nás bylo deštivo a poměrně chladno. Trochu jinak je tomu ve Středozemí, kde se vysoké teploty vyskytují často, sníh sem ale zavítá jen vzácně.

   Přesto by se v Evropě jedna menší výjimka našla – Island. Žije zde poměrně málo lidí – přestože je Island větší než Česká republika, má jen okolo 320 000 obyvatel, tedy něco jako naše Ostrava. Tento ostrovní stát je tak známý především pro milovníky přírody a dobrodruhy, kteří touží po něčem jiném než celodenním válením se na pláži.

   Z meteorologického hlediska je ale Island mnohem živější než naše vlast. Díky jeho umístění a reliéfu zde panuje velmi proměnlivé počasí, za jediný den se často vystřídá několik meteorologických jevů. Jednu věc ale tento ostrovní stát přesto nabídnout nemůže – pravé a nefalšované léto.

   Island leží v subarktickém klimatickém pásu, dlouhotrvající třeskuté mrazy tu ale tolik neznají, a to díky teplému Golfskému proudu, který tamní podmínky dost zmírňuje. V zimním období se tu teploty nejčastěji pohybují kolem bodu mrazu s tím, že východní polovina je chladnější. Počasí zde často ovlivňují oblasti nízkého tlaku vzduchu a teplejší oceánský vzduch zkrátka silné mrazy nepřinese. Island leží cca 300 km od Grónska, pokud ale na ostrov začne proudit vzduch z této oblasti, pak se zde dočkáte i teplot pod -20°C.

   A jak je tu v letním období? Slunce tu sice svítí nějakých 20 hodin denně, nejvyšší denní teploty se nicméně pohybují kolem 12 – 16°C, někdy je i tepleji. Například v minulém roce naměřili v létě v městečku Höfn okolo 22°C. Vyšší hodnoty se zde vyskytují jen zřídkakdy a tropy jsou již opravdovou vzácností, byť se tu již vyskytly. Na Islandu opravdu nezažijete celý týden nepřerušovaného teplého počasí s alespoň 20°C a azurově modrou oblohou.

   Léta na Islandu možná nepatří k těm nejteplejším a nejslunečnějším, přírodní bohatství to však kompenzuje. Zahřát se můžete například v potoce, a to i v zimním období. Opravdu, zdejší říčky jsou totiž vyhřívané přirozenou geotermální aktivitou. U nás si horkou koupel dopřejete ve vaně, na Islandu v potoce.

Země ledu a páry je opravdovým přírodním skvostem.

 

Autor: Kamil Sojka

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu