ZMĚNIT MÍSTO

Akureyri, severoislandské velkoměsto

29.01.2014

Podle našich měřítek na Islandu existují v podstatě pouze dvě města. Tím prvním, největším a zároveň i hlavním je Reykjavík, včetně jeho aglomerace – samotná metropole leží z větší části na malém poloostrově, avšak satelitní města jsou v takové blízkosti, že se v podstatě jedná o jeden velký celek (něco jako náš Chomutov a Jirkov).

Tím druhým je pak Akureyri. Samotné město s jeho přilehlým okolím tvoří druhou nejlidnatější oblast ostrovního státu, pro místní je to tedy něco jako naše Brno (tamní mu říkají „hlavní město severu“). V Akureyri žije okolo 18 000 obyvatel.

Oproti hlavnímu islandskému městu v Akureyri stále převládá severský styl staveb, výškové budovy byste tu opravdu spočítali na prstech jedné ruky, to samé platí i o „panelácích“.

Do Akureyri se dostanete několika způsoby – vnitrostátním letem, autobusem či autem. Z evropské pevniny se sem lze přímo dopravit na lodi, čas od času na tamním letišti přistane také dopravní letadlo z jiného státu. Asi nejlepším způsobem je pozemní doprava z hlavního města, kdy si naplno užijete islandskou krajinu. Obě města spojuje hlavní silnice první třídy, která tvoří okruh kolem celého ostrova (nejedná se o dálnici).

Akureyri působí poněkud ospalým dojmem, a to i v případě, že v přístavu kotví zaoceánská loď a ulice brázdí turisté. Vlastně se jedná o docela klidnou oblast. Stejně jako v případě metropolitní oblasti je severoislandské město lemované poměrně hustou vegetací, respektive menšími vysázenými stromky. Doporučuji ale přijet v letním období, v zimních měsících byste si bezlistnatých dřevin mnohdy nemuseli ani všimnout.

Na Akureyri je nejkrásnější jeho poloha, jeho okolí. Leží na západní straně nejdelšího islandského fjordu Eyjafjörður. Kolem dokola se táhne poměrně vysoké pohoří, které sahá do výšky přesahující 1200 metrů. Asi není třeba říkat, že celé okolí je bez vegetace, v podstatě se jedná o kus holé skály. Tedy v letních měsísích je pokryto nízkou zelenou trávou, v zimě naopak často mívá bílý nádech. Na Islandu je tak trochu „mimozemská“ krajina. Pokud budete procházet vnitrozemskou částí ostrova, můžete často opomenout fakt, že jste stále na planetě Zemi. A něco z praktického života: Na Islandu si za stromem opravdu jen tak neulevíte, neboť jsou tu vzácností.

Akureyri je „bránou“ na severní pól. Provozuje se tu pravidelné letecké spojení s ostrovem Grimsey, kterým prochází severní polární kruh. Severní a poměrně malá část ostrova pak leží na severním pólu, v létě je tu tedy k vidění půlnoční slunce (polární den).

V Akureyri bývají mnohem chladnější a na sníh bohatší zimy než v metropolitním Reykjaviku, avšak léta tu bývají teplejší, například v minulém roce se tu teploty vyšplhaly až k 20°C (na islandské poměry opravdu horko). Mezi nejteplejší islandská města pak patří oblast Hófnu, kde se nejvíce projevuje občasný vpád teplého vzduchu z Evropy (loni tu v létě bylo až 22°C, absolutní rekord je však 30°C). Pro Akureyri jsou také typické časté mlhy, kvůli kterým mnohdy musejí být zrušeny vnitrostátní lety.

Nejlepší období pro návštěvu tohoto města je léto či zima, konkrétně období Vánoc. Obojí má něco do sebe, v dlouhotrvajících letních dnech, kdy prakticky nenastane tma (pouze šero) si však naplno vychutnáte tamní přírodní krásu.   

autor: Kamil Sojka

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu