ZMĚNIT MÍSTO

Houby v zimě a kam na ně vyrazit

30.01.2014

Hlavní houbařská sezona je sice dávno za námi, ale houby lze sbírat i v zimě. Milovníci a znalci hub se tomuto koníčku věnují po celý rok a oblíbenou pochoutku si tak dopřejí v každém ročním období. I když v zimě roste jen málo druhů jedlých hub, jedná se většinou o houby chutné a některé dokonce léčivé. V současné době, tedy v lednu a únoru, můžeme najít v lesích a také podél řek nebo rybníků například hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou nebo Ucho Jidášovo.

„Všechny tyto druhy hub rostou na dřevě a jsou víceméně mrazuvzdorné. Díky prvním studeným dnům začala růst jedna z nejznámějších hub, hlíva ústřičná. Jedná se o vynikající dřevokaznou houbu, kterou známe z obchodů. Někteří lidé si ji pěstují doma na zakoupeném naočkovaném substrátu či na dřevěných špalcích, říká Libor Hejl, předseda Mykologického klubu v Nezvěsticích na jižním Plzeňsku a dodává, že hlívu rostoucí v zimě volně v přírodě zná asi málokdo, protože lidé většinou nevědí, kde přesně ji hledat. Hlíva roste většinou na pařezech a kmenech listnatých stromů, hlavně buků a vrb, většinou v trsech nad sebou, ve srostlých plodnicích. Když ji objevíme, máme prý postaráno o večeři pro celou rodinu. Navíc hlíva ústřičná obsahuje minerály, vitamíny, snižuje cholesterol a cukr v krvi, a v čínské medicíně se používá jako prostředek pro dlouhověkost.

Dalším oblíbeným druhem v tomto období penízovka sametonohá, kterou začíná sbírat stále více houbařů. Tato houba roste v hustých trsech na listnatých kmenech a pařezech zejména vrb, olší a buků, hojně se vyskytuje na březích řek a potoků a je nezaměnitelná s jiným druhem hub. Klobouk je lepkavý, zbarvený medově až do oranžova a lupeny husté a bělavé. Sbírají se pouze klobouky, protože třeň je tuhá. „Sametonožka, jak se jí lidově říká, začíná růst až po prvních přízemních mrazících. Mráz jí tedy nevadí a dokonce když mrazy ustoupí, začíná růst znovu, stejně jako hlíva nebo Ucho Jidášovo. Je vynikající hlavně do polévek. U nás doma si bez penízovky sametonohé nedovedeme představit tradiční vánoční polévku. Je to současně léčivá houba, která obsahuje, mimo jiné látky, i flamulin s protirakovinnými účinky. V Japonsku, kde patří k nejoblíbenějším jedlým houbám, se pěstuje uměle a říká se jí Enoki - také,“ vysvětluje Libor Hejl.

 

Ucho Jidášovo neboli boltcovitka bezová sice není typicky zimní druh houby, ale díky mírným teplotám a dobré vlhkosti roste podle znalců i během mírné zimy.  Tato houba je vhodná k sušení, protože po namočení získává zpět svoji „čerstvou“ konzistenci a vypadá, jako bychom ji právě našli. Používá se obzvlášť do polévek, masitých pokrmů nebo do rizota. Pod jménem „černá houba“ je známa asijská boltcovitka chlupatá, která je nezbytnou součástí čínské kuchyně. Je velmi ceněna i pro své léčebné účinky,“ dodává nezvěstický mykolog.

V Číně se této houbě říká „mu-er“ neboli dřevnatá ouška. U nás roste Ucho Jidášovo především na mrtvém dřevě bezu černého. Podle křesťanské legendy byla totiž houba poprvé objevena na stromě, na kterém se údajně oběsil Jidáš, když zradil Ježíše. Jméno má Ucho Jidášovo i podle tvaru.

 

Text a foto: Běla Nedorostová

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu