ZMĚNIT MÍSTO

Pohádkové zážitky v Českém Švýcarsku

30.01.2014

Národní park České Švýcarsko v severním cípu naší republiky u hranic s Německem je krásný v každém ročním období. Nádherná příroda, skalní vyhlídky, říční kaňony, jezírka, soutěsky, množství cyklostezek a turistických tras tvoří vyhledávaný cíl výletů pro milovníky přírody všech věkových kategorií. Velmi oblíbený je pak rodinami s dětmi. Není se čemu divit. Přírodní scenérie, vyvolávající dojem procházky krajinou z pohádek zanechají hluboký dojem v každém návštěvníkovi. Dokonce i v zimě, kdy příroda odpočívá, má tento kraj pro turisty připravený jedinečný zážitek, za kterým leckdy váží cestu stovky kilometrů.

Tímto klenotem jsou Brtnické ledopády. Ne, nenechte se mýlit, nejsou to zmrzlé vodopády, jak by se podle názvu mohlo zdát. Ledopády jsou tvořeny vodou z odtávajícího sněhu na zdejších pískovcových skalách, a protože jejich vznik je závislý na počasí, nevyrostou každoročně ve stejnou dobu. Rok od roku se také liší svým zbarvením. To je ovlivněno tím, kolik písků, splaveného při tání ze skal a jaké organické příměsi jsou v ledopádech obsaženy. Obecně můžeme říct, že čím pomaleji ledopád roste, tím jsou jeho barvy sytější, zatímco při rychlém růstu jsou světlejší, protože dochází k většímu průtoku vody a odplavování příměsí. A jejich spektrum je skutečně obdivuhodné: od průzračné přes okrovou či sytě oranžovou až k mléčné či lehce namodralé.

Jak se k ledopádům dostaneme? Jedna z nejvhodnějších cest je z obce Brtnice po zeleně značené turistické stezce. K dispozici je několik kratších či delších tras. Ledopádů je zde k vidění všude poměrně dost, menších či větších, některé mají dokonce svá jména, jako například Konírna, Vlčí či Křepelčí stěnka, Zámecký poklad a podobně. Ještě stále však nejde o ty nejznámější, ke kterým míříme. Ledopád zvaný Opona nezůstává svému jménu nic dlužný, krápníky, visící ze skalního amfiteátru skutečně oponu připomínají. A to značně rozměrnou, výška dosahuje přes osm metrů. Betlém, který spadá ze skalního převisu a dotýká se hladiny Vlčího potoka, získal své jméno podle toho, že v něm při pozornějším pohledu můžete vidět figurky z vánočních jesliček. Dalším známým ledopádem jsou Varhany, které skutečně vypadají jako píšťaly na kostelním kůru. Velký ledový sloup je pak největším z ledopádů. Jeho výška je přes deset metrů a pozornějším turistům neujde skutečnost, že je vlastně tvořen kmenem stromu, pokrytým vrstvami ledu.

Kromě ledopádů se cílem výletů v této oblasti stávají také ledové jeskyně. Hluboký dojem ve vás zanechá čarokrásná Jeskyně víl. Je tvořena podzemními prostory pod pískovcovým skalním převisem a ze dna i stropu jeskyně vyrůstají krápníky, záclony a další ledové útvary, které často připomínají vílí postavičky. Celý prostor, který je volně přístupný, však tone ve tmě a o nasvícení se musíte postarat sami. Kromě obvyklých světelných zdrojů, jako je čelovka nebo baterka pak obzvláště romanticky působí světlo svíček. Zde je ovšem třeba uvědomit si, že teplo, které plamínky vydávají, rozrušuje led a je nutné si počínat velmi opatrně a ohleduplně. Jeskyně víl se nachází zhruba dva kilometry od obce Kyjov na pravém břehu říčky Křinice. Na jejím levém břehu pak můžete navštívit jeskyni s prozaičtějším názvem Vinný sklep. Krápníky totiž mají baňatý tvar a připomínají právě vinné láhve.

Při cestě za těmito skvosty přírody se rozhodně vybavte hlavně dobrou obuví, teplým oblečením, vhod vám rozhodně přijde horký čaj v termosce. Pokud se rozhodnete strávit v čarokrásném kraji více dnů, k dispozici je celá řada penzionů různých cenových relací. Můžete se vypravit také do Německa, do Saského Švýcarska, které je proslulé svými skalními hrady a vyhlídkami. Ne nadarmo je vyvíjeno úsilí o zapsání celé oblasti zvané Českosaské Švýcarsko do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

text a foto: Anna Hrušková



Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu