ZMĚNIT MÍSTO

Pravá zima se střední Evropě vyhýbá, můžete za ní vyrazit do Sydney

31.01.2014

Letošní zima se zatím moc nepředvedla a po krátké návštěvě v minulých dnech víceméně opět skončí. Ke slovu se totiž opět dostane proudění z jižních směrů, které nás vlastně provází od samého začátku zimy, samotná teplejší dekáda pak začala již v září. Se sněhem v nižších polohách se tedy můžete pomalu loučit a na horách nadále situace nebude nijak růžová. V podstatě tak bude dále pokračovat zima nezima.

Pokud tedy toužíte po sněhových vločkách a mrazech, můžete vyrazit do Sydney. Město je sice pod vlivem oceánu a rozhodně tu nepanuje stejné klima jako v ruském Jakutsku, kde již několik týdnů ani maxima nestoupají nad -40°C, rozhodně tu však na zimní počasí narazíte mnohem častěji než u nás.

První únorový víkend přinese do Sydney oteplení (až okolo 7°C) a vydatnější srážky, v dalších dnech by se ale mělo opět ochladit, teploty by měly klesnout pod bod mrazu a srážky by již měly být sněhové.

Na jižní polokouli touto dobou panuje léto, nejedná se tedy o australské největší město, ale o stejnojmennou oblast v Kanadě. Kanadská Sydney oproti té australské čítá „jen“ okolo 32 000 obyvatel a leží v provincii Nové Skotsko, konkrétně na východním cípu poloostrova Nové Skotsko. Částé zimní počasí způsobují vpády arktického vzduchu, které však pro tuto oblast stejně jako pro celou Kanadu nejsou ničím neobvyklým.

Australská Sydney se sněhem setkává opravdu jen zřídkakdy. Sníh se do bývalého hlavního města Austrálie dostane pouze při přímém velmi chladném proudění z dalekého jihu, kde leží Antarktida. K takovýmto situacím ale dochází opravdu jen vyjímečně, navíc se většinou nejedná o klasické sněžení, ale spíše o sněhovou krupici. Více než čtyřmilionové město na pobřeží jihovýchodní Austrálie je zkrátka od zimy příliš vzdálené.

Avšak ani extrémní horka nejsou pro australskou Sydney příliš typická a je mnohem „chladnější“ než zbytek australského kontinentu. Proč? Vysoké teploty u protinožců způsobuje tropický vzduch, který se v tamním suchém pouštním prostředí rychle prohřívá a rozšiřuje po kontinentě. Denní teploty nad 40°C pak často postihují velkoměsta jako Adelaide či Melbourne, do Sydney se již ale nedostanou. Mohou za to vysoká pohoří (Australské Alpy, Modré hory), která se tyčí do vyšky místy přesahující až 2 000 metrů. Velmi teplý vzduch tak při cestě do Sydney musí překonat převýšení, při stoupání do vyšších výšek se však ochlazuje, proto v Sydney nepanují taková úmorná vedra jako v jiných městech na podobné zeměpisné šířce ležících dále na západ.

Nicméně i v Sydney se čas od času objeví úmorná vedra a nemusíme příliš daleko do historie – 18. ledna 2013 tu teplota vyšplhala na rekordních 45.8°C. Naopak nejchladněji bylo v Sydney 22. června 1932, kdy tu rtuť teploměru spadla k 2.1°C. Jen pro zajímavost; v kanadské Sydney klesla 18. Ledna 2013 rtuť teploměru na -14.8°C.

 

autor: Kamil Sojka

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu