ZMĚNIT MÍSTO

Zimní bonbónek – Drahaňské údolí v Praze

03.02.2014

Drahaňské údolí je – jako součást přírodního parku Drahaň-Troja – tak trochu nedoceněné; možná proto, že leží na jeho nejsevernější výspě. Každopádně jeho osobité kouzlo vás určitě překvapí. Jen těžko zde člověk uvěří, že stojí na pokraji stotisícihlavé Prahy 8.

Vyrážíme po žluté značce z konečné autobusu MHD na sídlišti Čimice. Pár metrů za posledními domy nás obejme dlouhá stromová alej půlící rozlehlé zasněžené lány. Jen pouhý kilometr od sídliště už vstupujeme do údolí, na jehož kraji stojí historická budova Darhaňského mlýna. Původní budova byla sice dřevěná, ale v roce 1676 byl přebudován do zděné podoby a „klapal“ až do roku 1915. Z jeho bohaté historie nelze opomenout rok 1729, kdy se zde skrývali pronásledovaní evangelíci, nebo rok 1860, kdy sloužil mlýn jako úkryt pro dobytek před Prušáky. Než přišli do Drahaňského údolí chataři, rozkládaly se široko daleko bohaté pastviny, nade mlýnem zase rybníky lemované starými vrbami a olšemi. I když mnohé vzal čas, uchovalo si údolí v délce dvou kilometrů velice romantický ráz se zurčícím potokem, který doplňují sem tam trampské chaty z 1. republiky. Dokonce i ty vrby dosud vyrážejí omlazující pruty.

Rokle potoka je jedním z významných pramenišť parku, který je rozložený po pravém břehu Vltavy od Jabloňky po severní hranici Prahy. Ten zahrnuje skalnaté srázy a přilehlá údolí Trojské kotliny. Historické osídlení dokladují nejen pozůstatky starých vinic a viničních usedlostí (zejména část severozápadně od Troji je z tohoto pohledu dosud unikátně zachovaným fragmentem historické krajiny), ale i pravěká hradiště. Jedno z nich zvané Zámky nás čeká na trase v ústí Drahaňské rokle, resp. v místě, kde se potok vlévá do Vltavy.

Přírodní památka Zámky je v podstatě celý skalnatý ostroh přímo nad řekou Vltavou, vysoký místy až třicet metrů. Je zvláště chráněný pro bohatě vyvinutá teplomilná společenstva rostlin, skalních stepí, křovin a jejich lemů. Jako strategicky významné a chráněné místo byly Zámky osídlené už ve 4. tisíciletí př. n. l., přičemž největší rozmach se datuje do století devátého. Projdete-li jej po červené značce (proti proudu řeky prakticky jen pár desítek metrů nad ní), můžete registrovat už jen zbytky mohutných valů – kdysi součást opevnění.

Dále pokračujeme už dobře schůdnou příbřežní cestou po červené značce až k přívozu (celoroční provoz Zámky-Sedlec, bufet, WC), kde máme za sebou pět kilometrů. Další dva po široké cestě podle řeky vás přivedou na autobus do Podhoří (č. 112 směr metro Holešovice) nebo až do Troji k zoologické zahradě (bus č. 112), kde už budete mít za sebou kilometrů devět. Celá příbřežní trasa červené značky je v zimě sjízdná pro kočárky, vozíky a běžky ze Stromovky až po soutok Vltavy s Drahaňským potokem, pro kola ještě dál podél řeky, drsnější biker projde v zimě i celou popsanou trasu.

Pokud uvažujete o návštěvě tohoto kouzelného koutu Prahy, nejhezčím bude jistě časné jaro, kdy v Drahaňské rokli rozkvétají žluté orseje. V horkém létě zase oceníte údolí jako stinnou oázu plnou zemitých vůní. Nedávejte si však na čas. Vzhledem k výstavbě severního obchvatu Prahy není jisté, zda nebude do této krajiny zasaženo.

http://www.mctroja.cz/prirodni-park-drahan--troja

text a foto: Dana Jakouková

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu