ZMĚNIT MÍSTO

Velkoměsto versus maloměsto: Perth versus Perth

04.02.2014

Perth je největší a zároveň hlavní město největšího australského státu Západní Austrálie. Žije zde více než 1 600 000 obyvatel, oproti naší Praze je také o něco rozlehlejší. Jedná se o nejodlehlejší velkoměsto na Zemi, další totiž leží více než 2 500 kilometrů daleko a je jím Adelaide. S ním je propojen jednou z transkontinentálních železnic – Indian Pacific, která vede přes celou jižní část Austrálie z Perthu do Sydney. Druhou tratí, která vede přes celý kontinent z Adelaide do Darwinu, je známý Ghan (vlaky mají délku až 1 kilometr a jedná se o luxusní vozy – součástí kupé jsou i sprchy).

Perth je také jednou z nejslunečnějších metropolí, což platí především v letních měsících. Nejvíce srážek zde spadne v zimě, kdy se na australském kontinentě nejvíce projevuje vliv antarktické oblasti. Chladný vzduch se střetává s teplejší masou vzduchu, což vede ke vzniku srážek, někdy vydatných. V drtivé většině se ale jedná o déšť, tedy vyjma vrcholků australských hor. Perth je také známý zejména v tenisovém světě, a to díky Hopman Cupu, který se hraje na úvod roku.

Přestože klima Perthu ovlivňuje Indický oceán, v létě tu nejsou úmorná vedra ničím ojedinělým. Vlhkost vzduchu závisí na směru proudění – na západě se rozprostírá Indický oceán, na východě naopak pouště. Nejteplejším měsícem je vzhledem k rekordům únor – 26. února 1997 se tu teplota vyšplhala na 44.5°C. Naopak nejchladněji bylo 17. června 2006, kdy zde rtuť teploměru dokonce spadla pod bod mrazu, konkrétně na -0.7°C.

Pokud se však o Perthu zmíníte ve Velké Británii, možná budete odkázáni na Skotsko. Perth je totiž také skotské město, které čítá více než 40 000 obyvatel. Městem protéká nejdelší skotská řeka Tay, jenž na východě ústí do Severního moře.

Oproti australské metropoli se skotský Perth nemůže chlubit slunečným počasím, právě naopak. Pravděpodobněji tu narazíte na déšť a někdy také velmi silný vítr, který sem přinášejí oblasti nízkého tlaku vzduchu. Zkrátka typické ostrovní počasí. Jednu věc mají ale přesto obě města společnou, a to nezasněžené zimy. Ve skotském Perthu se sice sníh objevuje, rozhodně zde však mrazy a sněhová pokrývka nevydržejí po celé zimní období. Může za to především teplý Golfský proud, díky kterému Britské ostrovy vděčí za velmi mírné zimy, tedy alespoň co se teplot týče. Nejtepleji zde bylo v létě roku 2003, kdy teplota lehce vystoupala nad tropických 30°C. Naopak nejchladnějším měsícem je únor, kdy rtuť teploměru spadla pod -18°C. Jen pro zajímavost: Nejnižší zaznamenanou teplotou na Britských ostrovech je -27.2°C (v malém městečku Braemar ve Skotsku v únoru roku 1895). 

 

autor: Kamil Sojka

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu