ZMĚNIT MÍSTO

Předpoví vědci El Niño až rok dopředu?

22.02.2014

El Niño (v překladu Jezulátko), je meteorologický jev, který je i v dnešní době určitou záhadou a jeho předpověď je stále obtížná. Nyní však vědci z různých zemí během mezinárodní spolupráce přišli na způsob, jak jeho výskyt oznámit až s ročním předstihem.

Co je přesně El Niño? Pojďme si to vysvětlit. Za normálního stavu je nad indonéskou oblastí bouřková činnost a normálně silné rovníkové větry neboli pasáty odtlačují teplou vodu Tichého oceánu k západu od pobřeží Jižní Ameriky, kde pak vystupují studené vody. V tomto období se v této oblasti objevují monzuny a tropické deště. 

Během působení El Niña je situace opačná: teplá voda je tlačena směrem k Jižní Americe, kde působí jako zdroj vlhkosti a oblačnosti a v západním Pacifiku panuje suché a horké počasí.

S jevem El Niño souvisí jev jižní oscilace ( Southern Oscillation – SO ), jehož definice je jednoduchá: pokud tlak v jižním Pacifiku roste, tlak v Indickém oceánu klesá. Vědci v průběhu dalších desetiletí přišli na souvislost jižní oscilace a jevu El Niño a označili komplex jevů jako ENSO ( El Niño Southern Oscillation ). V současnosti se používá buď tento souhrnný název anebo pouze El Niño.

Standardně nyní vědečtí pracovníci předpovídají vývoj chování El Niña šest měsíců dopředu. Výzkumníci z Německa a Izraele nicméně nedávno prohlásili, že by mohli předpověď rozšířit na jeden rok. Běžné metody předpovídání vývoje tohoto jevu využívají kontrolu teploty vody ve východním Pacifiku podél rovníku. Nová metoda je založena na jiném způsobu.

Vědci nechtějí vycházet pouze z teploty vody v určité části Tichého oceánu, ale z teploty vzduchu ve všech částech Pacifiku. Pak zkoumají, jaká byla spojitost teplot v oblasti El Niña s teplotami ve zbývající části sledované oblasti. Výzkumní pracovníci uvedli, že jejich metoda správně předpověděla absenci událostí jevu El Niña v letech 2012 a 2013 a předpovídají 75% šanci na příchod El Niña v závěru roku 2014. Doufají, že v budoucnu budou schopni předpovídat také jeho sílu. Nicméně věhlasní klimatologové konstatovali, že tyto metody jsou podle nich zastaralé a neváhali dokonce prohlásit, že mají pocit, jakoby se vrátili v čase o dvacet či třicet let zpět.

Dále poznamenali, že tato studie nevzala v potaz fyziku moří nebo atmosféry, ale vyhledala a zohlednila pouze statistické údaje v měření teplot a hodnocení jejich výchylek. Zároveň dodali, že zjednodušující výpočty, které tým vědců, účastnících se studie, použil, v podstatě zcela ignorovaly veškeré fyzikální údaje, které shromáždily jiné vědecké týmy během let výzkumů fyziky oceánu a atmosféry rovníkového Pacifiku.

Klimatologové nicméně připustili, že také očekávají příchod El Niña v pozdějších měsících letošního roku, avšak zdůraznili, že jejich prognóza je založena na fyzikálních modelech. Jsou dále také přesvědčeni, že pokud by se nová metoda používala v příštích dvaceti letech, začne brzy zaostávat a to právě proto, že není založena na fyzice a schází dostatek kvalitních výchozích údajů.

autor: Anna Hrušková

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu