ZMĚNIT MÍSTO

Souboj metropolí: Praha versus Washington DC

06.03.2014

116 metrů. V takový výšce se nachází vrchol antény druhé nejvyšší budovy v České republice, jenž leží v největším městě Česka a Slovenska – Praze. V Pankráci se pak nachází další „středoevropské mrakodrapy“, jsou již ale o pár metrů nižší.

Praha

Česká metropole, která jakožto jediné město v samotném srdci Evropy čítá více než 1 milion obyvatel, leží v nižších polohách v nadmořské výšce do 399 m.n.m. (střední polohy začínají v nadmořské výšce 400 m.n.m.) a na dvě hlavná části ji rozděluje naše nejdelší řeka – Vltava. Ta má dva prameny, přičemž za ten hlavní je označována Teplá Vltava pramenící u Černé hory na Šumavě. Studená Vltava pak pramení v sousedním Německu, přibližne 100 km od našich hranic.

Praha a klima

Praha leží v mírném klimatickém pásu, v části, která obecně nepřináší velké výkyvy v množství srážek (sucho či naopak). Takový Londýn leží na stejné zeměpisné šířce, avšak díky častým tlakovým nížím zde prší (ojediněle i sněží) mnohem více. V lednu se pražské teploty v průměru pohybují kolem -0.8°C, v červenci kolem 19.9°C. V roce 2013 činila lednová průměrná hodnota nějakých -0.4°C, ta červencová 18.3°C, takže celkem v normálu.

Praha a zima

Letošní zima nezima přinesla průměrnou teplotu 2.4°C, nejteplejší byl 24. únor s maximem 12.6°C, nejchladnější 26. leden (kdy s k nám na víkend dostal chladný vzduch z východní Evropy) s minimem -12°C. Okluzní fronta pak po mrazivém posledním lednovém víkendu přinesla nejvyšší sněhovou pokrývku – kolem 5 cm (= vrchol zimy). V únoru 2012, kdy celou Evropu pokryl silný mráz, se v Praze rtuť teploměru dostala až na -20.7°C, k tomu zde oproti letošnímu druhému měsíci ležel dvojnásobek sněhu.

Na našem největším letišti pilotům i cestujícím úsměvy nejvíce zmrazil 26. leden, kdy teplota spadla na -15°C. Naopak bez odmrazování se letadla obešla 8. ledna, ten den bylo na Ruzyňském letišti, tedy na letišti Václava Havla, v odpoledních hodinách až 11.3°C. Nejvíce sněhu na ranvejích, respektive v jejich okolí, leželo na konci ledna, a to 6 cm.

Washington

Přesuňme se nyní o tisíce kilometrů dále směrem na západ do hlavního města Spojených států amerických, kterým je Washington DC. Hned na úvod by bylo dobré říci, že nejvyšší bod nejvyšší washingtonské budovy je ve výšce 100 metrů, takže v souboji výškových budov vítězí naše Praha (jedná se o věž baziliky Národní svatyně neposkvrněného početí, Washingtonův monument sice sahá do vyšší výšky, ale to už se nejedná o budovu).

Washington a klima

Americká metropole sice leží o nějakých 1 100 km blíže k rovníku, ale díky častým zimním vpádům chladného arktického vzduchu ze severu se průměrné roční teploty trochu srovnávají s těmi středočeskými. Praha vítezí také v počtu obyvatel – ve Washingotnu DC jich žije „jen“ kolem 630 000, takže oproti Praze o nějaký půlmilion méně. Velkoměstem při východním pobřeží USA protéká řeka Potomac, která je o cca 170 km delší než Vltava. Ústí do zátoky Chesapeake. Nejvyšší nadmořská výška americké metropolitní oblasti se pohybuje kolem 130 m.n.m., nedaleko se však rozprostírá Appalačské pohoří.

Washington a zima

Průměrná lednová teplota se tu pohybuje kolem -2.8°C, červencová kolem 26°C. Letošní zima přinesla hodnoty kolem 0.4°C, nejchladnější byl závěr ledna s mrazivými -18.9°C, nejteplejší naopak předvánoční období s teplotou 21.7°C. Na Štědrý den dorazilo ochlazení a v maximem zde naměřili 4.4°C. Silvestr pak v odpoledním čase přinesl až 7.2°C, silvestrovské ráno bylo mrazivé s teplotou -2.8°C. Za celé tři zimní měsíce spadlo v metropoli čtvrté nejrozlehlejší země kolem 300 mm srážek.

autor: Kamil Sojka

Plná verze webu Slunečno.cz

Provozovatel a kontakt

e-Privacy & GDPR

Hodnocení spokojenosti

Sdílejte Slunečno


m.Slunecno.cz

© 2010 - 2024
EVALUATE DYNAMICS s.r.o.
a dodavatelé obsahu